Bliv medlem

Alle malermestre er velkomne til at søge optagelse i Danske Malermestre. For at blive medlem skal man først optages i det lokale lav eller lokalforening.

Vi har samlet en oversigt med fordele og udbytte af at være medlem af Danske Malermestre. Her kan man bl.a. beregne sit kontingent og hente indmeldelsesblanket.

>> Bliv medlem

Lav og lokalforeninger opdelt i områder


 


Område 1 Nordjylland

Himmerlands Malerlaug

Oldermand
Per Madsen
Rugmarken 10
9670 Løgstør
Tlf. 21 45 61 20
E-mail
www.himmerlands.malerlaug.dk

Thy-Mors Malerlaug

Oldermand
Mogens Rokkjær
Birkevej 4
7700 Thisted
Tlf. 97 92 44 82  / 20 25 42 08
E-mail 

Vendsyssel Malerlaug

Oldermand
Peter Vejby
Vandværksvej 23
9800 Hjørring
Tlf. 98 92 30 63 / 40 58 30 63
E-mail
www.vendsysselmalerlaug.dk

 

Aalborg & Nørresundby Malerlaug

Oldermand
Henrik Bruun Pedersen
Vesterbrogade 2B
9400 Nørresundby
Tlf. 98 17 81 16 / Oldermand: 20 73 62 32
E-mail
www.aalborg.malerlaug.dk

 

Område 2 Vestjylland

Herning Malerlaug

Oldermand
Jørgen Larsen
Feddet 28
7330 Brande
Tlf. 97 18 76 72 / 40 11 48 71          
E-mail

Holstebro og Omegns Malerlaug

Oldermand
Ann Højberg Christensen
Industrivej 12
7673 Harboøre
Tlf. 51 23 27 49                 
E-mail


Viborg Malerlaug

Oldermand
Jan Allan Thomsen
Hovedgaden 14
8831 Løgstrup
Tlf. 86 64 27 52 / 21 77 83 10
E-mail    
www.viborgmalerlaug.dk


Skive Malerlaug

Oldermand
Jette N. Thomsen
Kirsebærvej 39
7800 Skive
Tlf. 97 52 68 73 / 40 86 68 73
E-mail
 

Viborg Omegns Malerlaug

Oldermand
Anni Hørup Domino
Bygaden 19, Levring
8620 Kjellerup
Tlf. 86 88 10 51 / 20 33 15 68
E-mail


Område 3 Østjylland

Djursland Malerlaug

Oldermand
Peter Laier
Industrivej 9
8410 Rønde
Tlf. 86 37 92 38 / 40 37 92 38
E-mail
www.djurslands.malerlaug.dk
 

Silkeborg Malerlaug

Oldermand
John Borghus
Kroghsvej 18
8600 Silkeborg
Tlf. 86 82 47 73 / 23 39 34 10
E-mail

Randers Malerlaug

Oldermand
Per Riskjær Andersen
Sanglærkevej 26
8960 Randers SØ
Tlf. 86 49 66 60 / 40 53 01 97
E-mail 

 

Århus & Omegns Malermesterforening

Formand
Erling Høj Sørensen
Rønvangen 200
8382 Hinnerup
Tlf. 86 98 80 98 / 20 45 80 98
E-mail
www.aaom.dk
 
 

Aarhus Malerlaug

Oldermand
Søren Dyhr
Asylvej 19
8240 Risskov
Tlf. 86 17 81 11 /
Oldermand: 70 27 12 11
E-mail
www.aarhusmalerlaug.dk
 

Område 4 Sønderjylland

Sønderjysk Malermesterforening

Formand
John Callesen
Vestergade 51
6500 Vojens
Tlf. 74 54 35 36 / 40 51 99 42
E-mail

Ribe Malerlaug

Oldermand
Jørgen Peter Nielsen
Ribevej 34
6740 Bramming
Tlf. 75 17 27 04 / 40 31 00 04
E-mail


Vestjysk Malerlaug

Oldermand
Kim Arp
Storegade 59
6800 Varde
Tlf. 75 22 02 77 / 61 62 22 50
E-mail


Esbjerg Malerlaug

Oldermand
Karsten Brunsgaard
Tjæreborgvej 184
6731 Tjæreborg
Tlf. 70 27 52 42 / 20 40 82 42
E-mail


Sønderjyllands Malerlaug

Oldermand
Verner Bentzen
Fjordvej 13
6320 Egernsund
Tlf. 74 44 09 36 / 30 74 69 46
E-mail


 

Område 5 Trekantsområdet

Kolding Malerlaug

Oldermand
Jan Kristensen
Munkensdam 1
6000 Kolding
Tlf. 75 52 47 97 / 20 32 41 12
E-mail

Horsens & Omegns Malerlav

Oldermand
Finn Damgaard
Langmarksvej 33
8700 Horsens
Tlf. 75 61 47 11 / 40 91 47 12
E-mail
www.horsensmalerlav.dk


Sydøstjyske Malermestre

Formand
Allan Thomsen
Egumvej 60
7000 Fredericia
Tlf: 75 92 74 42
>> E-mail
www.sydøstjyske.malerlaug.dk


 


Områdeformand

Henrik Høj
Grønlandsvej 9 S
8700 Horsens
Tlf: 20 49 83 20
E-mail


Område 6 Fyn

Fynske Malermestre

Formand
Brian Pedersen
Svendborgvej 69A
5600 Faaborg
Tlf. 62 61 77 95 / 20 21 77 95
E-mail

Odense Malerlaug

Oldermand
Finn Murrekilde
Klokkestøbervej 33
5230 Odense M.
Tlf. 66 13 37 04
Oldermand: 40 16 61 19
E-mail
www.odense-malerlaug.dk

Svendborg Malerlaug

Oldermand
Henrik Aaskov
Nannasvej 8
5700 Svendborg
Tlf. 62 62 23 62 / 40 19 62 25
E-mail
www.svendborg-ml.dk


 

Område 7 Midtsjælland

Køge Malerlaug

Oldermand
Svend Poulsen
Nørre Boulevard 31-33
4600 Køge
Tlf. 56 66 18 04 /
Oldermand: 56 65 78 32
E-mail
www.koegemalerlaug.dk

Midtsjællands Malerlaug

Oldermand
Per Duelund Jensen
Rødbylundvej 12
4682 Tureby
Tlf. 56 39 87 45 / 29 25 15 25
E-mail


Odsherreds Malerlaug

Oldermand
Morten Bardrum
Vangen 2
4500 Nykøbing Sj.
Tlf. 59 91 07 39 / 20 83 38 82
E-mail



Vestsjællands Malerlaug

Oldermand
Jette Andersen
Broholmvej 52
4220 Korsør
Tlf. 28 44 21 01
E-mail

 

Område 8 Sydsjælland

Lollands Malerlav

Oldermand
Jesper Hørberg
Vingevej 8
4900 Nakskov
Tlf. 54 92 05 44
E-mail

Nykøbing F. Malerlaug

Oldermand
Jannik Lysholm Petersen
Nørre Boulevard 25
4800 Nykøbing F.
Tlf. 54 82 55 12 / 40 29 42 29
E-mail


Næstved Malerlaug

Oldermand
Hans Larsen
Erantisvej 49
4700 Næstved
Tlf. 55 72 35 86 / 20 70 35 86
E-mail


Vordingborg Malerlaug

Oldermand
Jakob Frederiksen
Wesselvej 19
4760 Vordingborg
Tlf. 55 37 19 19 / 22 25 55 40
E-mail


Bornholms Malerlaug

Oldermand
Brian Kofod
Østerled 40
3720 Åkirkeby
Tlf. 56 97 54 24 / 40 46 95 24
E-mail



Hjemmeside for Område 8

www.område8.dk

Område 9 København

Københavns Malerlaug

Oldermand
Per Vangekjær
Amaliegade 31
1256 København K
Tlf. 33 15 55 05 / Oldermand: 45 42 15 14
E-mail
www.kbh.malerlaug.dk

 
 

Område 10 Nordsjælland

Frederiksborg Amts Malerlaug

Oldermand
Torben Sørensen
Tjalkavej 7
3370 Melby
Tlf. 47 92 40 30 / 40 27 97 90
E-mail
www.frederiksborg.malerlaug.dk

Helsingør og Omegns Malerlaug

Oldermand
Jacob Runge Olsen
Esrumvej 221
3000 Helsingør
Tlf. 49 26 21 55 / 40 13 79 36
E-mail
www.helsingormalerlaug.dk


Roskilde Malerlaug

Oldermand
Rene Höyer Larsen
Hovedgaden 12 A
4621 Gadstrup
Tlf. 46 19 21 44 / 20 22 57 61
E-mail
www.roskildemalerlaug.dk

 
 

Skiltebranchen i Danmark

Formand
Jan Stevnsborg
Industribakken 12
2630 Taastrup
Tlf. 70 21 43 00
E-mail
www.skiltebranchen.com

 

Malerfagets Beregnerforening

Formand
Lisbeth Jensen
Gyvelvej 5
7100 Vejle
Tlf. 25 79 33 99
E-mail
www.malerfagets-beregnerforening.dk

Områdeformænd


Område 1
Oldermand Peter Vejby
Vendsyssel Malerlaug

Område 2
Oldermand Jørgen Larsen
Herning Malerlaug

Område 3
Oldermand Søren Dyhr
Aarhus Malerlaug

Område 4
Oldermand Kim Arp
Vestjysk Malerlaug

Område 5
Henrik Høj
Horsens og Omegns Malerlav

Område 6
Oldermand Finn Murrekilde
Odense Malerlaug

Område 7
Oldermand Svend Poulsen
Køge Malerlaug

Område 8
Oldermand Jesper Hørberg
Lollands Malerlav

Område 9
Oldermand Per Vangekjær
Københavns Malerlaug

Område 10
Oldermand Jacob Runge Olsen
Helsingør og Omegns Malerlaug

Lav og lokalforeninger